Ako používať Hélium

Pridané: 12.09.2017

Čo je to hélium? Ako používať jednorazovú fľašu hélia? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime odpovedať
v nasledujúcom článku.

Najskôr čo to hélium je: Hélium Helium (gr. ήλιος (hélios) = Slnko) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku He a protónové číslo 2. Bezfarebný plyn, bez chuti a zápachu, chemicky úplne inertný – nie sú známe žiadne chemické zlúčeniny hélia. V potravinárstve sa označuje ako E939.

Na Zemi vyskytuje iba veľmi vzácne. V zemskej atmosfére sa vyskytuje iba vo vyšších vrstvách a vďaka svojej mimoriadne nízkej hmotnosti postupne z atmosféry vyprcháva. V menšom množstve sa nachádza v zemnom plyne, z ktorého sa získava vymrazovaním. Vo vesmíre je hélium po vodíku druhým najviac zastúpeným prvkom. Toto je aj dôvod vyššej ceny hélia.

 

héliumhéliumhélium

 

Predáva sa v rôznych baleniach. Najčastejšie jednorazové balenia sú na 30 alebo 50 balónov o priemere 23 cm, alebo v tlakových nádobách určených na profesionálne použitie. Použitie jednorazového balenia je veľmi jednoduché. Po otvorení krabice nasaadíte na závit pri uzatváracom ventile nádstavec na plnenie balónikov a poriadne ho dotiahnete. Následne otvoríte červený ventil na nádobe. Na nádstavec na plnenie balónov nasuniete balón a miernym tlakom na nádstavec nadol začnete plniť balón héliom. Video návod tu. Balónik plníte len do okamihu pokiaľ nezačne mať tvar hrušky. Pri prílišnom nafúknutí sa vám bude balónik ťažko zaväzovať a v prípade výraznejšieho zvýšenia teploty v miestnosti môže prasknúť.  Nespotrebované hélium po uzatvorení ventilu v nádobe vydrží bez poškodenia do najbližšieho použitia.

 

Dľžka vznášania balónikoov záleží od typu balóna, jeho utesnenia a upevnenia, nadmorskej výšky a klimatických podmienok. Latexové balóny vydržia oveľa menej. 12-palcové budú postupne klesať k zemi už po 12 hodinách, 9-palcové o niečo skôr. Fóliové balóny, vďaka hrubšej stene a automatickému uzavtváraniu, vydržia lietať aj niekoľko dní a aj týždňov. Veľmi záleží od veľkosti balóna a kvality výroby. Jenoduché pravidlo: čím je balón menší, tým menej hélia a aj menej vydrží lietať.

 

Jednorázový obal od hélia môžete odovzdať v zberných surovinách. Pred tým než ho odovzdáte sa uistite, že je prázdny. Najskôr odstránťe nafukovací ventil a naplno otvorte uzáver na fľaši.  Po vypustení zostatkového hélia môžete pokračovať v odstránení kovového uzáveru vo veľkosti mince na hornej strane flaše pomocou jednoduchého domáceho náradia.  Video návod tu. V prípade menších tlakových flaši je ich potrebné rozrezať.

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

Posledný komentár k Ako používať Hélium

vložiť nový komentár
01.11.2018 pridal ekvxnyut
1
Kontaky Informácie Podporovaný platobný systém

logo našapárty Karneval s.r.o.                  

Námestie osloboditeľov 76 

031 01  Liptovský Mikuláš

IČO: 48008249

Nie sme platci DPH. 

Tel.: +421 911 564 050

E-mail: info@karnevalsro.sk

 

O nás
Referencie
Kontakty
Čas dodania a cena

Formulár na odstúpenie od zmluvy

Zásady ochrany osobných údajov


*Platí pre objednávky prijaté
   v pracovné dni. Doručenie Po-Pia.
   Spôsob dopravy: Kuriér DPD.

 

 

 

 

 

 

 


 

 Gopay platobná brána podmienky

Nepodarila sa vám zrealizovať platba. Viac tu.

Copyright 2016 - 2019 © Nasaparty.sk