G-XNXH6LGN0X
Kategórie      

Cena hélia a ako používať Hélium

Pridané: 12.09.2017
|
Monika

Čo je to hélium?  Ako používať jednorazovú fľašu hélia? Plníme balóniky héliom? Ktoré balóny môžem nafúkať héliom a budú lietať? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcom článku.

Najskôr čo to hélium je: Hélium Helium (gr. ήλιος (hélios) = Slnko) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku He a protónové číslo 2. Bezfarebný plyn, bez chuti a zápachu, chemicky úplne inertný – nie sú známe žiadne chemické zlúčeniny hélia. V potravinárstve sa označuje ako E939.

Na Zemi vyskytuje iba veľmi vzácne. V zemskej atmosfére sa vyskytuje iba vo vyšších vrstvách a vďaka svojej mimoriadne nízkej hmotnosti postupne z atmosféry vyprcháva. V malom množstve sa nachádza v zemnom plyne, z ktorého sa získava vymrazovaním. Toto je dôvod jeho relatívne vysokej ceny. Vo vesmíre je hélium po vodíku druhým najviac zastúpeným prvkom ak jedného dňa prídeme na to ako ho lacno získavať z vesmíru klesne i jeho cena.

 

Balóniky si môžete naplniť sami doma z jednorázových héliových fliaš alebo vám ich naplníme u nás na predajni v Liptovskom Mikuláši. Na predajni fúkame i donesené balóny no musia spĺňať 2 podmienky: zabalené v originálnom balení a návod v slovenčine/češtine. Môže sa vám to zdať ako obmedzujúce. No nie každý balón je určený na plnenie héliom, jednoducho nelieta a veru po čínsky nevieme.

 

Aká je cena hélia do balóniku v prípade plnenia na predajni?

Cena naplnenia balónikov héliom

Latexové balóniky

 

Hélium do balóniku do priemeru 26 cm

1,40 €

Hélium do balóniku do priemeru 30 cm

1,90 €

Fóliové balóny

 

Hélium do balónov do rozmeru 19"

2,20 €

Hélium do balónov do rozmeru 24"

5,20 €

Hélium do balónových čísel 1

5,20 €

Hélium do balónových čísel 2, 3, 5, 7

6,50 €

Hélium do balónových čísel  4, 6, 8, 9, 0

7,30 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

héliumhéliumhélium

Hélium pre domáce hobby použitie

Predáva sa v rôznych baleniach. Najčastejšie jednorazové balenia sú na 20, 30 alebo 50 balónov o priemere 23 cm, alebo v tlakových nádobách určených na profesionálne použitie. Použitie jednorazového balenia je veľmi jednoduché. Po otvorení krabice nasadíte na závit pri uzatváracom ventile nádstavec na plnenie balónikov a poriadne ho dotiahnete. Následne otvoríte červený ventil na nádobe. Na nádstavec na plnenie balónov nasuniete balón a miernym tlakom na nádstavec nadol začnete plniť balón héliom. Video návod tu. Balónik plníte len do okamihu pokiaľ nezačne mať tvar hrušky. Pri prílišnom nafúknutí sa vám bude balónik ťažko zaväzovať a v prípade výraznejšieho zvýšenia teploty v miestnosti môže prasknúť.  Nespotrebované hélium po uzatvorení ventilu v nádobe vydrží bez poškodenia do najbližšieho použitia.

 

Jednorázový obal od hélia môžete odovzdať v zberných surovinách. Pred tým než ho odovzdáte sa uistite, že je prázdny. Najskôr odstránťe nafukovací ventil a naplno otvorte uzáver na fľaši.  Po vypustení zostatkového hélia môžete pokračovať v odstránení kovového uzáveru vo veľkosti mince na hornej strane flaše pomocou jednoduchého domáceho náradia.  Video návod tu. V prípade menších tlakových fliaš je ich potrebné rozrezať alebo do nich vyvŕtať dieru.

 

Ako dlho budú lietať?

Dľžka vznášania balónikov záleží od typu balóna, jeho utesnenia a upevnenia, nadmorskej výšky a klimatických podmienok. Latexové balóny vydržia oveľa menej. 12-palcové budú postupne klesať k zemi už po 12 hodinách, 9-palcové o niečo skôr. Fóliové balóny, vďaka hrubšej stene a automatickému uzavtváraniu, vydržia lietať aj niekoľko dní, týždňov ba veru i mesiacov. Veľmi záleží od veľkosti balóna a kvality výroby. Jenoduché pravidlo: čím je balón väčší, tým viac hélia a aj dlhšie bude lietať. Medzi najdlhšie vznášajúce balóny patria balónové čísla o výške viac ako 84 cm, fóliové balóny označené ako ShuperShape s výškou viac ako 30 palcov a balónové gule označované ako Clearz alebo Orbz.

Nie každý balón je vhodný na plnenie héliom. Na fúkanie nie sú vhodné latexové menšie ako 9" a fóliové menšie ako 18". Výnimku tvoria balóny v tvare čísel, tie ktoré majú pred nafúknutí dĺžku menšiu ako 83 cm sú určené len na fúkanie vzduchom. 

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

Posledný komentár k Cena hélia a ako používať Hélium

vložiť nový komentár
14.10.2021 pridal
30.10.2019 pridal
01.11.2018 pridal ekvxnyut
1

Kontaky

Karneval s.r.o.                  

Námestie osloboditeľov 76 

031 01  Liptovský Mikuláš

IČO: 48008249

IČ DPH: 202417408

  

+421 911 564 050

info@karnevalsro.sk