Kategórie      

Čo je to Antihélium

Pridané: 12.09.2017
|
Monika

Často sa na nás zákazníci obracajú s otázkou či máme hélium, čo robí hlas hlbším. Tak sme sa rozhodli, že sa na to pozrieme. Veru zistili sme zaujímavé veci…

Hlbší hlas?

Najskôr sme hľadali výraz „antihélium”, čo nás doviedlo k presnému názvu plynu, ktorý znižuje výšku hlasu. Má naozaj veľmi jednoduchý názov „Hexafluorid sírový”, čo je  zjednodušene povedané skleníkový plyn. Trošku sme spozorneli a ďalej to už ako dobrá zábava vôbec neznelo. I keď niektoré videá na youtube a v jednej epizóde Teórie veľkého tresku nás presviedčali o opaku.

 

Fluorid sírový je schopný pri vdýchnutí meniť hlas. Hélium má nízku mólovú hmotnosť, asi 4 g/mol, naopak fluorid sírový, ktorý má mólovú hmotnosť asi 146 g/mol, niekoľkonásobne znižuje frekvenciu hlasu a vytvára hlbší hlas. Hlboký hlas zostane omnoho dlhšiu dobu ako vysoký hlas z hélia, kedže tento ťažký plyn sa z pľúc dostáva veľmi ťažko preč na rozdiel od hélia, ktoré je ľahšie ako vzduch a nereaguje s naším telom. Pri viacnásobnom nádychu tohto skleníkovéh plynu sa jednoducho môžete veľmi ľahko udusiť. Na prirovnanie je to ako keby ste chceli dýchať výfukové plyny z auta. Prosím neverte všetkému čo vám podsúvajú v médiách.

 

Tento plyn sa používa ako dielektrikum do transformátorov, krycie médium v kovovýrobe a pri výrobe polovodičov. Našťastie sa tento plyn u nás voľne v maloobchodnej sieti nepredáva. Je určený na profesionálne použitie a tak sa nemôže dostať do nesprávnych rúk, čo je dobrá správa aj pre tvrdohlavých zákazníkov.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

Posledný komentár k Čo je to Antihélium

vložiť nový komentár
14.10.2021 pridal
29.01.2021 pridal
Ďakujem veľmi mi to pomohlo. Deti to chceli na oslavu, rozhodne nikdy.
01.11.2018 pridal ekvxnyut
1

Kontaky

Karneval s.r.o.                  

Námestie osloboditeľov 76 

031 01  Liptovský Mikuláš

IČO: 48008249

IČ DPH: 202417408

  

+421 911 564 050

info@karnevalsro.sk